Tram 11: Kaj ima lima? Neofašizma!

Podrži ISK na Patreonu!

Voliš ISK? Podrži naš rad pretplatom na servisu Patreonu! Klikni...

tram 11

U prostoru nekadašnjeg sarajevskog kina Tesla jedno je vrijeme bilo smješteno Kriterion art kino u kojem su pored projekcija filmova organizirani koncerti, izložbe i ostali kulturni događaji. U februaru 2015. godine na binu Kriteriona popeli su se hrvatski MC-jevi General Woo i Pendrek, te uz podršku DJ-a Dirty Hairyja i sarajevske DJ ekipe koja je činila okosnicu pokreta Bussin! i Concrete Jungle, predstavili album “Pad Sistema” objavljen u junu 2014. godine.

Upravo je iz Sarajeva krenula promotivna koncertna turneja Vukovarca koji je nakon nastupa u Kriterionu neko vrijeme proveo na cičoj zimi u prolazu koji je vodio ka stražnjem ulazu, gdje su mu ljubitelji uradaka nastalih u grupnoj i solo fazi karijere rolali džointe i ispaljivali salve pohvala, uz nostalgično prisjećanje na vlastita djetinjstva uz Tram 11.

Bio sam tu, sa pivom u ruci, gledajući nasmijanog i sretnog Woo-a kojem dobro raspoloženje nije omela ni činjenica da broj ljudi u sali sigurno nije bio onaj koji su organizatori priželjkivali.

To je moje posljednje sjećanje na Woo-a.

GENERAL U

Pet godina kasnije, u medijima se pojavio neko ko je izuzetno ličio na Generala, ali izgovorene riječi su bile otrovne, pune frustracije i gorčine; na portalu za-dom.com, Woo je površno, u maniru onih koji su istinu vijesti sveli na čitanje naslova, dao svoj osvrt na stanje u Hrvatskoj, te unutrašnje i vanjske “neprijatelje” domovine. Nakon tog debakla, reper iz Vukovara nastavio je sa neumjesnim komentarima, a obračun sa neistomišljenicima prenio na vječito neugodan teren društvenih mreža gdje je svako malo uznemiravao komentarima i statusima.

To je prvi i osnovni razlog zašto nisam sa nikakvih uzbuđenjem dočekao “Jedan i jedan”, povratnički album Tram 11-a, grupe koju pored Wooa čini i Mladi gospar Target, jedan od hrvatskih MC-ja čije je ime ugravirano munjama u potporne stubove panteona hrvatske kulture zbog višedecenijske aktivnosti i činjenice da je Target reperov reper.

Nažalost, moje prvo preslušavanje bit će i posljednje zbog nevjerovatnog govora mržnje kojeg je Tram 11 iznio u svojim tekstovima, a koji se (neuspješno) pokušao opravdati i svesti pod “slobodu govora”. Hrvatske kolege su dosad već obavile težak posao, popisale i secirale sve problematične rime sa albuma “Jedan i jedini”, tako da nema potrebe da to ponovo radim i ja u svrhu dokaza da album obiluje mržnjom ka drugom i drugačijem, te uvredama na nacionalnoj, spolnoj i seksualnoj osnovi.

Kasniji medijski istupi poput onog u katastrofalno vođenoj epizodi Podcast Inkubatora nisu pomogli hrvatskom dvojcu, već su ubrzali njihov put ka dnu.

OTROVNI WOO, NEZAINTERESIRANI TARGET

Pošto nije tako lako popisati u čemu je sve problem sa albumom “Jedan i jedan”, možda je ponajbolje prvo spomenuti dobro na albumu – muzičke podloge (beatovi) i sama produkcija su vrhunska modernizirana oda staroj školi. “Jedan i jedan” zaista udara jako i tjera na klimanje glavom. Za to su ponajviše zaslužni producenti Koolade i Sett, dva veterana koja savršeno poznaju priču tramvajaca i kaleme zvučne teksture tako da budu u savršenoj harmoniji sa MC-jima i njihovim načinom repanja.

Tram 11 / Foto: Zvonimir Rendeli

I dok General U, kako je nazivan u nekoliko posljednjih godina, rešeta mržnjom prema manjinama, vrijeđajući žene, homoseksualce, novinarke i iritantne, ali generalno benigne skupine poput ljubitelja Đorđa Balaševića, jednako je fascinantno i Targetovo učešće na albumu koje se na trenutke može okarakterisati kao stidljivo gostovanje, a ne aktivno uzimanje učešća u stvaranju materijala koji je mogao mnogo, mnogo više.

U određenim numerama uopće nije tako lako povući paralele između versova dva MC-ja, jer se čini kao da su pisali odvojeno, bez komunikacije i postizanja sporazuma o idejama koje su željeli predočiti.

Divljanje Generala Wooa nije čak ni posebno domišljato – njegove opservacije svijeta, uz podešavanja nacionalnih ili dušmanskih parametara, bljuju i prosječni anonimni komentatori iz sekcije za komentare na portalu Klix. Nema tu filozofije ni elokventnosti, a ni ulične mudrosti – sve se svelo na uličarsko klošarenje i bezobzirno traženje neprijatelja, jer na kraju krajeva, svi generali ovog svijeta, a pogotovo oni nesretni rođeni na ovim prostorima, za svoje neuspjehe i nezavidne situacije po automatizmu optužuju druge.

Naravno, uvijek se treba pokušati ostati dosljedan i reći istinu, a jedna od njih je da propaganda iznesena na albumu “Jedan i jedan” nije nešto unikatno ni dosad nečujno na hip-hop sceni. Hrvatski, regionalni i globalni hip-hop pokret nebrojeno je puta bio rasadnik homofobije, seksizma i poziva na nasilje, sa minornim svijetlim primjerima poput onih legendarne grupe Beastie Boys koji su od tinejdžersko-imbecilne mizoginije i kritike na istu uspjeli izvući lekciju i usmjeriti karijeru u smjeru Bulevara legendi.

KATASTROFA ZVANA MENART

Problem jedanaestke koja po beatu vozi poput Travisa Bicklea ulicama New Yorka i umišlja da je na čelu pravedničke borbe protiv prljavštine i smeća koje treba očistiti je u tome što reakcije i kad stignu, stignu prekasno, bespotrebne kao flaster na gangrenoznoj rani.

Tako je izdavačka kuća Menart nakon objave albuma “Jedan i jedan” danas odlučila da ipak raskine ugovor sa Tram 11 i okonča saradnju koja traje više od dvije dekade.

“Nedavno objavljeni album “Jedan i jedan”, odlučili smo povući i iz fizičke prodaje te sa svih digitalnih streaming servisa. Svjesni smo i žao nam je što je objava spomenutog albuma uvrijedila dio publike. To nam nikako nije bila namjera i radimo sve kako bismo ispravili ovaj nenamjeran propust. Menart nikada nije podupirao nikakav oblik mržnje već slobodu govora i različitosti”, navela je izdavačka kuća Menart u saopštenju koje je danas poslano hrvatskim medijima.

Ovo nevjerovatno nesavjesno djelovanje jednog od vodećih hrvatskih izdavača je i više nego problematično. U razgovoru za emisiju In Magazin Nove TV, Woo je izjavio da je album trebao izaći prije godinu i po, ali da je odgađan zbog korone, tako da su imali dvije godine da zapnu i rade na njemu.

Ako je ovo istina, neko je ili lažov ili licemjer u cijeloj priči. Da jedna mainstream izdavačka kuća koja ulaže novac u proizvodnju fizičkog medija i distribuciju ne obrati pažnju na tekstove prije samog izdavanja je malo vjerovatno, pogotovo što se ne radi o kompleksnim rečeničnim strukturama, alegorijama i metaforama, već primitivnom liričkom divljaštvu koje je lako identificirati, pogotovo zato što je i ranije bilo prisutno u javnim obraćanjima jednog od aktera.

Ako ovo jeste istina, i album je otišao u štampu bez preslušavanja, Menart se ponio krajnje neprofesionalno, a sada je izvukao kec na desetku i nabacio užarenu buktinju mržnje na volej razjarenoj rulji koja u svakom otkazivanju vidi naznake zavjereničke cancel kulture.

Stigla je i u Hrvatsku, povikaše internet komentatori, objavivši rat cenzorima i ukopavši se u rovove. Dok ljubitelji tradicije koriste neefikasna oružja internet ratovanja poput review bombardiranja Google profila Menarta pokušavajući im smanjiti ocjenu (u čemu su trenutno uspješni jer je prosječna ocjena Menarta 1.4 od 5 u trenutku pisanja ovog teksta), Tram 11 je neuobičajeno galantan po pitanju razilaska sa Menartom, izražavaju razumijevanje i najavljuju nezavisnost.

Jesam li jedini koji je očekivao da će Woo poderati bivše saradnike, barem se loše poigravajući sa njihovim imenom? Nešto tipa komunjare portale truju, sjebali su i izdavače, pičke žedne para pred pederima skidaju gaće.

Brisanjem Trama 11 sa liste izvođača, Menart je svjesno ili nesvjesno dao dvojcu trampovski alibi koji dodatno podupire činjenica da je “Jedan i jedan” bio najprodavaniji album u Hrvatskoj do trenutka povlačenja ručne. I kako hrvatski mediji nisu uspjeli sjebati karijeru Marka Perkovića Thompsona kojeg General Woo indirektno brani u jednom od stihova, neće ni Tram 11, već će ih precizno usmjeriti na teritoriju mirnih voda kojima će doploviti do probrane publike – desničara koji vjeruju u tradiciju i moral, obitelj i domovinu.

tram 11 general woo targhet menart
General Woo (na slici lijevo, politički potpuno desno) i Target (desno) potpisuju primjerke albuma u poslovnici Menarta prije nego je ljubav presahnula / Foto: Menart Facebook

JASENOVAC NIJE MIT – GENERALOVA EMPATIJA JESTE

U svojoj suštini, potez Menarta je primjer kardinalne greške u najjednostavnijem slučaju krizne komunikacije. Nazvati Jasenovac mitom nije uvreda za dio publike, već za svakog mentalno stabilnog stanovnika Hrvatske i svijeta, ma kako se on zvao.

Kada borbu protiv historijskog revizionizma koji pokušava izbrisati ili minimizirati neposredne barbarizme nad Srbima, Židovima, Romima, političkim neistomišljenicima i ostalim nepodobnim subjektima za vrijeme NDH-a okarakterišete kao keš-kravu, pokazujete zabrinjavajuću količinu otrovnog neznanja i nedostatka empatije.

Sve da sve i jedan trenutno aktivni NGO u Hrvatskoj govori o Jasenovcu u svrhu klepanja novca, iole obrazovana osoba jasnog pogleda na svijet i čvrstog mentalnog stava ušutit će i pognuti glavu na spomen trećeg najvećeg koncentracionog logora u Evropi, pri čemu može slobodno i ponosno nastaviti svoj otpor ka zloupotrebi mehanizama nevladinog sektora.

U ovoj tužnoj sagi svi su izgubili, a ponajviše ljubitelji hip-hopa. Muzički decentan materijal krcat je frustracijama koje su našle put do šire publike upravo zahvaljujući izdavačkoj nemarnosti i novinarskom neprofesionalizmu onih koji su promovisali album u potrazi za klikabilnom pričom, a onda se bijedno vadili pokušavajući naglasiti svoju zabezeknutost skandaloznim materijalom.

JEDAN I JEDAN NISU DVA…

Klonit ćemo se definisanja hip-hopa i onoga što taj umjetnički i društveni pokret treba predstavljati, ali vrijedi napomenuti da je hip-hop, baš kao i rock’n’roll oduvijek trebao služiti kao utočište nakaza i onih koji su svojim postojanjem i djelovanjem stavljali primat na odbranu manjine i individualnih prava pojedinaca. Istinske slobode, ne mržnje zakamuflirane u otpor nevidljivim neprijateljima koja crpi energiju iz miliona individualnih trauma većine.

Ovo je dokaz da u jednoj ličnosti mogu neočekivano mirno egzistirati dvije prirode. Kao što Novak Đoković može istovremeno biti brižan otac, najbolji teniser svijeta i nesavjesni propagandista medicinskih neistina koje su mnoge koštale života, tako i Nenad Šimun – Target, a pogotovo Srđan Ćuk – General Woo mogu i trebaju biti zaslužni stanovnici Aleje veterana hrvatskog hip-hopa, sa naglaskom na nesavjesno, desno orijentisano djelovanje koje će potencijalno inspirisati nove generacije huligana, mrzitelja i potencijalnih ubica Roma, žena ili pripadnika/ica LGBTQ zajednice.

Kroz javno djelovanje, a pogotovo punk stvaralaštvo, naučio sam veoma brzo da apsolutno nije potrebno krotiti vlastiti jezik ili postati politički korektan u cilju egzistiranja i djelovanja. Nikad nisam opravdavao svoje tekstove nikakvoj prozivci rulje, ali sam oduvijek imao sluha za kulturno postavljena pitanja i pokušao ispraviti nesporazume koji bi nastali iz (ne)razumijevanja materijala koje sam napisao i odsvirao.

Nemalo puta sam bio oštar, ponekad i pretjeran, ali nikad nisam inzistirao na neistinama, ugrožavanju marginaliziranih grupa i uspostavi terora raznih -izama nad nemoćnima na način na koji to rade Tram 11 na svom novom albumu.

To je vazda i razlog što nakon nespretno izvedenog pokušaja cenzurisanja koji se pretvorio u nevjerovatan marketinški boost neću uraditi ono što je Woo na Podcast Inkubatoru nazvao novom vrstom cenzure – neću ignorisati postojanje ovog materijala.

Tram 11 nije zakazao samo u očuvanju osnovnog ljudskog dostojanstva, već i bazičnoj matematičkoj računici – jedan i jedan možda nisu dva, ali sigurno nisu ni 11 kako tvrdi Tram 11.

U ovoj slučaju, 1 i 1 su čista nula.

Hvala na čitanju! ISK testira nove načine komunikacije sa publikom, oslobođene algoritama društvenih mreža. 

Budi dio zajednice koja njeguje rock'n'roll i srodne subkulture!

PRIDRUŽI NAM SE NA ISK DISCORDU! 

Primaj garantovano svaku ISK objavu putem ISK kanala na popularnim aplikacijama!

ISK VIBER

ISK WHATSAPP

ISK TELEGRAM

Arnel Šarić Sharan
Arnel Šarić Sharanhttp://www.izvansvakekontrole.com
Osnivač ISK i osoba koja malo previše voli rock'n'roll za vlastito dobro.

ČITAJ OD ISTOG AUTORA

SLIČNI ČLANCI

Skip to content