Izvještaj: Dead Dog Summer i High Vis u zagrebačkom Vintageu

Podrži ISK na Patreonu!

Voliš ISK? Podrži naš rad pretplatom na servisu Patreonu! Klikni...

High Vis (foto: Minel Abaz)

Plan je bio ovakav. Doći u Zagreb, odgledati koncert A Perfect Circlea koji se održavao u utorak 16. juna na Šalati i samo par sati kasnije, u srijedu ujutro sjesti na bus i otići na koncert Mikea Skinnera i The Streetsa u bečku Arenu, dan-dva poslije vratiti se u Zagreb i onda se zaputiti nazad u Sarajevo.

Umor, porast vanjske temperature, a malo i lijenost odradili su svoje pa sam odustao od ideje puta za Beč, te ostao u Zagrebu, gdje se u četvrtak 18. juna u prostoru Vintage Industrial Bara (VIB) – taman na (prvu) godišnjicu odgledanog Turnstilea u Beču – održavala svirka britanskog sastava High Vis uz podršku Dead Dog Summer (DDS) ekipe iz Čakovca.

Nakon što sam ručao u blizini, ispred kluba dolazim sat ranije nego što je satnicom najavljen početak, kad tamo – nigdje nikoga. Pomislim, jebo te, ja iz Sarajeva sam prvi koji se u Zagrebu pojavio na koncertu dva veoma aktuelna benda.

Nekako je ovo “punjenje” prostora ispred samog VIB-a išlo sporo, i umjesto u 20h, početak je pomjeren za nekih pola sata. Taman dovoljno vremena da se upoznam i ispričam sa članovima Dead Dog Summera!

Dead Dog Summer: Čakovečka post-hardcore lekcija iz profesionalizma

Ukoliko slučajno ne znate, Dead Dog Summer je melodični post-hardcore/emo bend nastao – kako sami rekoše u OOPS! fanzinu – od dosade u periodu korone. Njihov posljednji studijski album “Building Again” objavljen pod izdavačkom kućom Geenger Records našao je mjesto na listama najboljih albuma kolege Vedada i kolege Nevena sa portala SaRock.

Njihov nastup trajao je nekih pola sata tokom kojeg su, vjerujem, odsvirali pjesme sa posljednjeg i prethodnog albuma. Ovaj nastup možda nije izazvao uzavrelu atmosferu u VIB-u, ali mi je pokazao nešto drugo: to da je ovaj čakovački bend sastavljen ne samo od dobrih ljudi već i od odličnih, uvježbanih i profesionalnih muzičara koji su svoj set odradili savršeno.

Dead Dog Summer (foto: Minel Abaz)

Za razliku od Vede koji ga je ispratio, ja se nažalost ne sjećam njihovog nastupa na županjskom SAWA festu 2024. godine, ali ovo je bio baš tight nastup, kakvog se ne bi postidjeli ni bendovi iz Francuske, SAD-a ili bilo kojeg mjesta gdje se svira ovakav podžanr hardcorea. Nadamo se da će ubrzo biti prilike da ih čujemo i u Sarajevu.

Kako spomenuh, zagrebačka publika bila je prilično rezervisana tokom njihovog polusatnog seta, ali to – iz iskustva mojih dosadašnjih posjeta Zagrebu – nije izuzetak već više pravilo i ne treba da obeshrabri DDS trio. To što su bili predgrupa High Visu apsolutno je zasluženo, nije nikakva štela ili milostinja, a ostaje žal što ih publika tom prilikom nije jače podržala.

50 minuta haosa, otvaranja duše i ogoljene energije

Taman jedna piva i malo prije pola 10 na binu izlazi petočlani High Vis, čiji je album “Guided Tour” završio na mojoj i listi najboljih izdanja kolege Ilića 2024. godine. Iako je njihov posljednji studijski materijal pokupio sjajne kritike i pružio bendu još veću vidljivost, nikad se nisam, za razliku od mnogih drugarica i drugara iz hardcore punk zajednice, nešto previše zalijepio za ovaj bend.

Ipak, upratio sam medijske naslove u kojima su njihovi nastupi ocijenjeni “po intenzivnoj atmosferi, neposrednoj komunikaciji s publikom i energiji koja briše granicu između pozornice i gledališta”. I nakon odgledanog koncerta, mogu potvrditi da je sve nabrojano tačno: atmosfera je bila (pre)intenzivna, komunikacija Grahama s publikom bila je direktna i otvorena, a granice između pozornice u VIB-u i mase te noći stvarno nije bilo. Zaštitna ograda bila je uklonjena i nije bilo nikakvih prepreka za potpunu eksploziju energije i neprestani stage diving.

VIB je sada nakrcan i prema informacijama koje sam dobio, unutra je između 300 i 400 ljudi. Još bitnije, većina ljudi nije tu došla samo tako, usput: znaju se tekstovi pjesama, a nakon uvodne “Drop me out” ludilo kreće već sa sljedećom “Walking wires”.

Ako je bilo toplo za vrijeme svirke DDS-a, sada je 100 stepeni. Vokal High Visa, Graham Sayle, se nakon ludnice tokom druge pjesme zahvaljuje punom VIB-u uz komentar da nikad nije očekivao da će imati uspješan bend, svirati u Hrvatskoj i da će biti ovakva ludnica tokom nastupa. Energiju publike, Graham uzvraća sa 100% snage i predanosti, dok je ostatak benda nastup odradio prilično statično.

Svaki početak pjesme obilježen je njegovim skokom u vis, nakon čega ga publika nastavlja pratiti, bilo stalnim skakanjem sa bine, bilo šutkom koja se intenzivira na “Altitude”. Njegova energija podsjetila me na Calluma Grahama iz benda The Chisel iako se radi različitim stilovima. Duh koji nose, a vjerujem i sama geografska odrednica radničke Britanije, ovdje igraju ključnu ulogu.

Kada ne skače do plafona ili kada mu publika ne otima mikrofon, Graham između pjesama otvoreno govori o mentalnim problemima, izazovima sa zdravljem i vlastitim pokušajima samoubistva, nakon čega se setlista nastavlja numerom “Out Cold”.

Govoreći o klasnim odnosima, problemima radništva, te birokratskim i svakodnevnim mukama običnog puka u post-Brexit Ujedinjenom Kraljevstvu, redaju se “MOB DLA”, “Forgot to Grow”, “Guided Tour”, “0151”, “The Bastard Inside” i “Choose to Lose”.

Za sam kraj ostavljene su “Mind’s a Lie” i “Trauma Bonds”, kada Graham potpuno otvara dušu, a klub jednostavno eksplodira. Pjeva se u prvim redovima, mikrofon se otima njemu, gitaristi i basisti. Opšti trijumf pozitivne energije.

Trinaest odsviranih pjesama u 50 minuta. Graham se još jednom, mokar do kože, zahvaljuje svima na nevjerovatnom odazivu i bez majice, uprkos pozivima na bis, definitivno odlazi s bine.

Iskreno sam mislio i nadao se da će se vratiti na bis i odsvirati barem još deset minuta, ali to se nije desilo. Ostatak benda počeo je raspremati opremu, a sam Graham ostao je družiti se sa prisutnima ispred prostora VIB-a.

Sve u svemu, nastup High Visa, čak i meni koji aktivno ne pratim ovaj sve popularniji žanrovski miks, bio je vrhunski, muzički i atmosferom. Divno je bilo vidjeti zagrebačku publiku kako konačno pjeva uglas, skače i učestvuje u svakom momentu.

Uprkos cijeni majice i kačketa od po 30 eura (cijenu ploče nisam upratio), nevjerovatno je bilo vidjeti koliko je mercha otišlo tokom večeri. High Vis očigledno ne mora brinuti za vidljivost na ovim prostorima. To potvrđuje i dolazak ekipa iz Novog Sada, Splita, Ljubljane i Pule, od kojih se većina odmah nakon giga zaputila nazad kući jer je sutra bio radni dan.

Kao što je vidljivo na primjeru Turnstilea, očigledno je i u slučaju High Visa: punk hardcore evoluira. Neki od nas se na te promjene još uvijek navikavaju, a neki su se – što su mi pokazala oba ova koncerta – već opasno navukli.

KO: Dead Dog Summer, High Vis
GDJE: Vintage Industrial Bar (VIB), Zagreb
KADA: 18.6.2026.

Minel Abaz
Minel Abaz
Bubnjar nekoliko sarajevskih punk grupa. Istaknuti antifašista i mislilac.

SLIČNI ČLANCI