U panteonu filmskih horor ikona jedno mjesto zauzima i bezobrazni riđokosi lutak Chucky. Naoružan ubilačkim porivima i bezobraznim jezikom Brada Dourifa, Chucky je uz Freddyja Kruegera “najzabavniji” ubica horor svijeta i prepoznatljivo lice kraja osamdesetih i devedesetih. Knjiga “Reign of Chucky: The True Hollywood Story of a Not So Good Guy”, objavljena 2022. godine u izdanju kuće Harker Press, predstavlja dosad najopsežniji zapis o franšizi.
Novinar Travis Mullins i pisac Dustin McNeill već su ranije pisali bibliju jednog drugog serijala, dvodijelni “Taking Shape” kojim se secirao svijet Carpenterove “Noći vještica”. U “Reign of Chucky” detaljno su obradili svih sedam filmova franšize, uz pomen nesretnog pokušaja rebootea i poprilično solidne serije (koja je u trenutku objave knjige bila tek u prvoj od tri sezone).
Prateći formulu imenovanja kasnijih nastavaka poput “Bride of Chucky”, “Curse of Chucky” i “Cult of Chucky”, “Reign of Chucky” priču o serijskom ubici zarobljenom u plastičnom tijelu gradi kroz seriju intervjua, kopanja po novinskim arhivima i produkcijskim dokumentima.
Prije samog početka priče o pretprodukciji prvog filma, Mullins i McNeill objašnjavaju kako je zapravo nastao Chucky kao ideja.
Što ste veći zaljubljenik u Chuckyjev svijet, knjiga će vam se doimati zabavnijom. Prepuna je incidenata, anegdota i momenata koji naprosto šokiraju. Jedan od njih je bio trenutak kada su roditelji jednog uplašenog dječaka napisali pismo studiju i zamolili filmsku ekipu da napiše da Chucky nije stvaran. Iz studija je stiglo pismo u kojem je pisalo “Sad imam tvoju adresu”, potpisano Chuckyjevim imenom.
Posebno je zanimljiva analiza LGBTQ elemenata u kasnijim nastavcima serijala, nešto što ja ranije nisam primijetio. Mullins i McNeill u detalje opisuju likove, motive, čak i teorije o sociopolitičkoj kritici koja prožima serijal zahvaljujući tvorcu Donu Manciniju koji se otvoreno izjašnjava kao gej osoba i koji je u serijal integrisao elemente vlastitih iskustava kao gej osobe.
Uz svaki film koji je opisan u zasebnim poglavljima dokumentovani su i produkcijski problemi u franšizi koju je korporacija iscijedila što je više mogla (tri dijela u nemoguće kratkom periodu), ali i rješenja koja su ekipe implementirale da spase nastavke sa rapidno opadajućim budžetima.
Ovo pokazuje dovitljivost kreatora, odnosno kako ljudi okupljeni oko ideje prestaju posao posmatrati striktno kao posao i počinju davati sebe mnogo više, što i rezultira dobrim idejama, makar one bile implementirane u prosječan ili loš proizvod.
Iako knjiga posjeduje veliki broj nepoznatih informacija koje će zasigurno oduševiti ljubitelje serijala, mogla je biti donekle tanja jer prepričavanje scena korak po korak postaje dosadno ukoliko nije upareno sa zanimljivim informacijama.
Daleko da pored takvog izbora nabrajajućeg pisanja imamo išta više zamjeriti radu tandema Mullins/McNeill; “Reign of Chucky: The True Hollywood Story of a Not So Good Guy” je odličan podsjetnik da ovako detaljno djelo može nastati samo kao plod ljubavi unutar male zajednice koja nikad nije bila bazirana isključivo na profiti. Čitajući knjigu, poželjet ćete ponovo pogledati svaki film serijala – i učinite to, jer ćete zahvaljujući velikom trudu autora jednu franšizu gledati drugačijim očima.
Hvala na čitanju! ISK testira nove načine komunikacije sa publikom, oslobođene algoritama društvenih mreža.
Budi dio zajednice koja njeguje rock'n'roll i srodne subkulture!
PRIDRUŽI NAM SE NA ISK DISCORDU!