
Dvojac Bunar Lift originalno je oformljen u Travniku u Bosni i Hercegovini, a danas djeluju iz austrijskog Graza. Njihova muzika može se kategorizirati kao postpunkerski darkwave, a sebe smatraju “astronautima muzičkog univerzuma”. Razgovarali smo sa prvom polovicom Bunar Lifta, Stjepanom Markunovićem, o grupi, radu i budućim planovima.
Kada je bend nastao i zašto ste se odlučili za ovu specifičnu kombinaciju žanrova?
Bend je nastao u jesen 2021. godine kao solo projekat pod pseudonimom “Stephen’s Mark”, a taj solo projekat je izrastao u bend nakon što se projektu pridružio Matej Martinović u proljeće 2022 godine.
Za žanr ne bi rekli da smo se odlučili, došao je spontano kroz umjetnost koju smo pratili, kroz sredinu iz koje dolazimo, kroz način života u sredini kakva je ex Jugoslavija.
Ne želimo biti pretjerano zatvoreni samo u jednom muzičkom pravcu, vec istraživati sve što nam je pod rukom i time oplemeniti sebe kao lica ovog projekta, i kroz jedinstveno putovanje ponuditi slušaocima našu muziku nefiltriranu kroz žan već kroz iskustvo prilikom slušanja jedne od naših pjesama.
Kako bi opisali svoj zvuk nekome ko vas nikad nije čuo?
Muzički pravac u kojem smo do sada djelovali opisali bi kao raskrižje darkwavea i post-punka sa primjesama synth pop glazbe. Iako sam žanr već po sebi ima jako mnogo velikih predstavnika, težimo ka jedinstvu i unikatnosti našeg zvučnog putovanja.
Samim time pokušavamo ponuditi naš zvuk ljudima na slušanje prije nego ih obaspemo opisima našeg zvuka, te time ih podstaknuti da stvore svoju viziju i percepciju naše muzike.
“Remnants” je vaše prvo izdanje. Koje su glavne teme i inspiracije iza ovog albuma? Kako se “Streetlight Chronicles” razlikuje od “Remnantsa”?
Album “Remnants” nastao je kao soundtrack za malu igranu web seriju “Ostaci prošlog svijeta”. Serija se bavi životom lovca nakon nuklearne katastrofe, te nam je glavna tema vodilja za ovaj album bio običan preživjeli čovjek u postapokaliptičnom okruženju.
“Streetlight Chronicles” je naše drugo demo izdanje koje se u potpunost razlikuje od prvog. Za razliku od prošlog albuma gdje sam težio živim instrumentima koliko je to moguce kada radite u kućnom studiju, na ovom albumu vlada više sintetički zvuk bubnja, ritam mašine i sintisajzera. Gitare su dosta povučenije i ne služe kao glavna vodilja za pjesmu nego više kao ravnopravni instrument u kompoziciji.
Kako nastaju vaše pjesme? Da li prvo pišete tekstove ili muziku, ili se sve dešava kombinirano?
Naše pjesme nastaju tako što uvijek jedan od nas donese glavnu ideju i na toj se ideji radi, iako je dosta teško uskladiti vrijeme zbog svih obaveza koje imamo pored samog stvaranja muzike. Nemamo baš izgrađen taj dio, što i kako prvo ide, nekad je to muzika i onda iskoristimo neki tekst od prije. A nekad radimo baš po tekstu, tako da je tu mali nered.
Koji umjetnici su vas posebno inspirisali? Spomenuo si Jugoslaviju ranije, kako je to podneblje utjecalo na vaše stvaralaštvo?
Kao i svaki muzičar ili umjetnik, imamo dosta uzora, i to je bas široko polje muzike. Ne bi navodili nikoga konkretno, ali taj spisak ide od daleke Amerike pa sve do još daljeg Japana.
Povezani smo sa tim balkanskim podnebljem jer dolazimo iz jako male, zatvorene sredine sa mračnom prošlošću. Tako da nam je to dosta velika inspiracija.
Planove za turneju ili nastupe u bliskoj budućnosti? Možemo li očekivati neki nastup u BiH?
Pa trenutno nemamo nikakvih većih planova osim završiti i izdati dugometražni prvijenac. Iako su misli o turneji uvijek tu, dosta teško je uskladiti vrijeme i napraviti nešto trenutno.
Hvala na čitanju! ISK testira nove načine komunikacije sa publikom, oslobođene algoritama društvenih mreža.
Budi dio zajednice koja njeguje rock'n'roll i srodne subkulture!
PRIDRUŽI NAM SE NA ISK DISCORDU!